Evde Dikiş (Sütur) Alma

Evde Sütür(Dikiş) Atma ve Alma

Dikiş atma genellikle acil durum gerektiren bir konudur. Kesik olduğu zaman herhangi bir çok parçalanma meydana gelmediyse eğer genellikle çok küçük bir şekilde dikiş atma işlemi yapılır. Dikiş atılacak yer iyice temizlendikten sonra işlem uygulanır. İçine işlemi tamamlandıktan sonra pansumanları birkaç günde bir yapılmalıdır. Dikiş atma işlemi yapılacağı zaman genellikle bu işlemi hem şeylerden yardım alarak yapmak gerekir. Çünkü oldukça steril bir ortamda yapılması gerektiği için bu işlemi gerçekten bilen birinin yapması ciddi anlamda önemlidir. Evde sütür(dikiş) atma ve alma işlemi genellikle hastaneye gidemeyen kişiler için geçerlidir. Ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaştığınız zaman hemşireyi eve çağırarak işlemlerinizi burada daha hızlı ve steril bir şekilde gerçekleştirmeniz de mümkün.

Dikiş Alma İşlemi

Evde sütür(dikiş) atma ve alma işlemi steril ortamlar sa yapılır. Hasta ameliyat gerektiren durumlarda ameliyat olduktan sonra gerekli birime giderek dikişlerini alma işlemi yaptırabilir. Dikiş atma işlemi yapıldıktan sonra genellikle belli bir süre sonra pansumana gelmek gerekir. Doktorun verdiği tarihte gelerek dikiş alma işlemini de yaptırmanız mümkün. Dikiş atma işlemi genellikle yaranın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Dikiş işlemi oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Dikiş yapıldıktan sonra düğümleme işlemi yapılacağı için bu işlemi tek tek yapmakta fayda var. Dikişlerden herhangi bir tanesi koparsa bu durum herhangi bir sorun oluşturmaz. Bu nedenle dikiş açılma gibi bir durum meydana geldiyse bu durumda tedirginlik yaşamanıza gerek kalmaz.

Dikiş Malzeme Türleri

Evde sütür(dikiş) atma ve alma işlemlerinde kuşlanılan malzemeler önemlidir. Her bir malzeme temizlendikten sonra dikiş atma ve alma işlemi uygulanır. Kullanılan dikiş malzemeleri de genellikle aynıdır. Kısa sürede yarayı iyileştiren steril malzemelerdir. Her bir hastanede kullanılan dikiş malzemelerinin ayrı ayrı temizlenerek uygulanması ciddi anlamda önemlidir. Evde dikiş atma ve anla işlemi yapılacağı zaman da aynı şekilde dikiş işlemlerini yapan kişinin temizliğe çok dikkat etmesi gerekir. Aksi durumda hasta mikrop kapabilir ve bu durum daha ciddi sorunlara neden olabilir

 

Bizimle İletişime Geçin

WhatsApp chat