Evde Beslenme Sondası (NGS) Takma ve Değiştirme

evde beslenme sondasi ngs takma ve degistirme

Beslenme (Mide) Sondası Nedir?

Beslenme sondasının bir diğer adı Nazogastrik sondadır. Hastanın ağızdan beslenmesinin mümkün olmadığı durumlarda, hastaya besin takviyesi yapılabilmesi için burundan mideye bir beslenme tüpü yerleştirilmesi işlemidir.

Beslenme Sondası Nasıl Takılır?

Öncelikle midenin ve ağzın arasındaki mesafenin ölçüsü alınır. Sondanın ucu hastanın yutağına geldiğinde, hastadan yutkunması istenir. Hasta yutkundukça sonda mideye doğru sallanmaya başlar. Sondanın mideye yerleşip yerleşmediği ses ve hava ile kontrol edilir. Ardından mideye yerleşen sonda su ile kontrol edilir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra hastanın sonda yardımıyla nasıl besleneceği ve sondanın bakımının nasıl yapılacağı detaylarıyla anlatılmalıdır.

Beslenme (Mide) Sondası Neden Takılır?

– Mide kanamalarında kanamayı durdurmak için sonda kullanılabilir.

– Zehirlenme gibi durumlarda midedeki zehri boşaltmak ve mideyi yıkamak için kullanılabilir.

– Bilinci kapalı hastaların beslenmesini sağlanmak için kullanılabilir.

– Çene ya da dil kanseri olan hastaların beslenememesi durumlarında kullanılabilir.

– Aşırı istifra durumlarında mide basıncını azaltmak için kullanılabilir.

– Oral yolla ilaç alamayan hastaların ilaçlarını almalarını sağlamak için kullanılabilir.

– Yeterli miktarda su içemeyen hastaların sıvı ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir.

Evde Beslenme (Mide) Sondası Takma

Hastanın hastanede kalmasının gerekmediği, evde bakılabileceği durumlarda ya da, tam tersi hastanın hastaneye gidemediği durumlarda, evde beslenme (mide) sondası takma işlemi gerçekleştirilebilir. Hastanın beslenmeye ya da ilaçlarını almaya devam edebilmesi için mide sondasının takılması gereklidir. Sonda takıldıktan sonra hastayla ilgilenecek olan kişiye, sondayla ilgili tüm detaylı bilgiler verilmelidir.

Hasta yakını sonda ile hastayı besledikten sonra, sonda üzerinde mama ya da besin partiküllerinin kalması, zamanla sondanın tıkanmasına sebep olabilir. Bu sebeple de doktorun sonda bakımının nasıl yapılması gerektiğine dair bilgileri hasta yakını ile paylaşması oldukça önemlidir.

Sondanın tıkanması ya da herhangi başka bir olumsuz durumla karşılaşıldığında hasta yakını müdahale etmemeli, bir doktoru arayarak gelip sondadaki tıkanıklığı ya da sorunu çözmesi istenmelidir. Böylelikle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmasının da önüne geçilmiş olur.

Eğer beslenme sondası takılması ile ilgili bir durumunuz varsa, doktorunuza danışmayı unutmayın.