Evde Enjeksiyon(İğne) ve Aşı Uygulamaları

evde asi uygulamalari

Evde Her Türlü  Enjeksiyon (İğne) ve Aşı Uygulaması

Aşı’nın faydasını kısaca hatırlamakta fayda vardır Aşı herhangi bir bulaşıcı hastalığın mikrobunun zayıflatılmış olarak insan vücuduna enjekte edilmesidir bu işlemden sonra vücudumuzun bu mikroplara direncinin artması için bağışıklık kazanmasına neden olmaktadır. Uygulanan aşıların dışında yine hastalara tedavi amaçlı kullanılan bazı ilaçların iğne şeklinde kullanılması da aynı uygulama ile yapılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Günümüzde dikkat ile takip edilen aşı takvimi genelde küçük çocuklara uygulanan aşılardır 13 çeşit hastalığa karşı uygulanan genelde tek doz olarak kullanılan aşılar yapılmaktadır genelde bunlarda sağlık bakanlığına bağlı sağlık ekiplerinin dönem dönem evlere kadar giderek bu hizmeti sundukları bağlı bulunulan hekimliklerce takip edildiği bilinmektedir. Zamanında yapılması sağlık açısından faydası olmaktadır çocuklarda genelde 2 yaşından sonra artık bağışıklık sistemi gelişmeye başlamaktadır bu süreye kadar aşılar sayesinde güçlenerek hastalıklardan korunarak büyümeleri için dikkat ile takip edilmelidir.

        Evde Her Türlü  Enjeksiyon (İğne) ve Aşı Uygulamasında dikkat edilmesi gerekilen noktaların bilinmesinde faydalı olacaktır.

  • Öncelikle Sağlık personeli veya doktor kontrolünde yapılması gerektiğini hatırlatıp her hangi bir olumsuz durumun yaşanmamasını sağlamak için önemlidir.
  • Steril şartlarına uygun olarak kullanılacak malzemelerin ve hastanın hazırlanmasını sağlamak gerekir. İstenmeyen etkiler olmasına neden olmamak için gerekli tedbirlerin alınmasını göz ardı etmemek gerekir.
  • Steril eldiven ve alkol gibi malzemelerin bulunmasına dikkat edilmelidir.
  • Hastanın oral yol ile ilaç alamayacağı dönemlerde evlerde uygulanmaktadır.
  • Aşı ve yapılan iğneden sonra mutlaka kontrol edilip belli bir süre takip edilmesi gerekmektedir her hangi bir alerji gibi durumların ortaya çıkma riskini göz önüne alınması gerekir.
  • Hastaların ilaçlara olan alerji gibi durumlarının sorgulanması önemli noktalar arasında yer almaktadır.

Bir diğer Evde her türlü enjeksiyon’un uygulanabilmesi iğne yapılabilinecek özel durumlar arasında hastaların genel durumu göz önüne alınarak uygulanan bir tedavi yöntemidir ağır hastalarda, engelli ve yatalak olup her hangi bir sağlık kuruluşuna gitme imkânı olmayan hastalarda evlerde uygulanabilinir evde bakımı gereken hastalara sağlık personeli yâda doktorlar tarafından uygulanılabilinir.