Kolostomi Bakımı ve Torba Değişimi

evde kolostomi bakimi ve torba degisimi

Evde Stoma (Kolostomi – Ürostomi) Bakımı ve Torba Değişimi

Sindirim sisteminde bir bölümün dışarı ağızlaştırma işlemine stoma denir. Genellikle kalın bağırsağın değişik bir bölgesine yapılabilir. Daha çok kalın bağırsağın yukarıya doğru olan bölgesine yapılmasına bağlı olarak karnın sağ üst veya aşağı bölgesine de uygulanabilir. Özellikle yeni doğan çocuklar da stoma belli nedenlere bağlı olarak gerçekleşir.

Stoma kırmızı ve nemlidir. Bazı durumlarda stoma dokunulduğu zaman kanar. Bu durum oldukça normal olarak karşılanır. Kan damarları oldukça fazladır. Sinir ucu olmadığı için dokunulduğunda herhangi bir ağrıya da neden olmaz. Çocuklarda bu durum büyüklükleri ve şekilleri açısından farklılık gösterir. Baz durumlarda deriden kabarık bazıları ise aynı hizada olabilir.

Stoma Tipleri

Stoma tipleri genellikle ameliyat olma durumuna göre karar verilir. Eğer çocuklar içinse çocuklar da iki tip bağırsak bulunur. Bunlar kolostomi ve ileostomi çeşitleridir. Kolostomi, genellikle bebek ve çocuklarda oldukça fazla yapılan bir stoma tipidir. Kalın bağırsak da kalın duvarı kısmını ağızlaştırma yapılarak uygulanır. Bu gibi durumlarda ishale çok fazla rastlanmaz. İleostomi, ince bağırsak için geçerlidir. Vücut bu duruma alışana kadar sıvı desteği gerekir.

Torba Değişimi

Evde Stoma(Kolostomi/Ürostomi) Bakımı ve Torba Değişimi oldukça önemlidir. Eğer torba sızdırıyorsa veya gevşediyse torba değişimi yapmak gerekebilir. Genellikle torba kalış süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu durum üç güne kadar da kalabilir. Torba değişimi yapılacağı zaman stomanın en az aktif olduğu zamanda değişmelidir. Genellikle sabah erken saatlerde veya yemeklerden 2 saat sonra değiştirmek daha uygun olabilir. Değiştirme işlemi yapmadan önce tüm malzemelerin hazır olduğuna dikkat etmek gerekir. Özellikle adaptörü çıkartırken gevşetmek için yumuşak ve suya batırılmış bir bez olması gerekir. Daha sonra yapışkanı deriden çok nazik bir şekilde çıkartmak gerekir. Torba çıktıktan sonra dışkı gelebilir buna kendinizi hazırlamalısınız. Evde Stoma(Kolostomi/Ürostomi) Bakımı ve Torba Değişimi genellikle kişiler tarafından yapılan bir işlemdir. Ancak bu gibi durumlarda herhangi bir hemşireden veya doktordan yardım almak da mümkün. Çünkü oldukça zahmetli bir iş olduğu için bunu kişi kendi başına da yapamayabilir