Evde Port Kateter Bakımı ve İğne Değiştirme

evde port kateter bakimi ve igne degistirme

Evde Port Katater İğnesi Değişimi ve Bakımı

Kanser hastalarının da genellikle kemoterapi uygulaması yapılacağı zaman damar yolu bulmak oldukça zor olabilir. Ancak Port kateter takıldığı zaman her seferinde damar yolu bulunmasına gerek kalmaz. Evde Port Katater İğnesi Değişimi ve Bakımı genellikle hasta yakını tarafından yapılır. Ancak gerekli bakımlar yapılmadan önce bu konuda uzman olan kişilerden gerekli yardımı alarak yapmak gerekir. Çünkü oldukça steril bir ortam olması gerektiği için herhangi bir sıkıntılı sürecin yaşanmaması gerekir. Bu nedenle bu konuda titiz bir şekilde davranmakta fayda var.

Kateter İğne Uygulaması

Port kateter takılacak o zaman genellikle lokal anestezi altında takılır. Takılma işlemi yapıldıktan sonra genellikle herhangi bir sorun görülmezse eğer bir ağrıda meydana gelmez. Hasta işlem tamamlandıktan sonra günlük hayatına dönebilir. Aynı zamanda bu işlem uygulandığında hasta serum alacağı zaman bile oldukça kolay bir şekilde alabilir. Bu nedenle port katater işlemi hemen hemen birçok kişi için uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle günlük hayatınızı engellemediği için de herhangi bir sorun yaşamanız pek mümkün olmaz. Genellikle bunlar doktorlar tarafından takılır ve aynı şekilde doktorlar tarafından da çıkartılır. Herhangi bir sorun yaşadığınız zaman doktorunuzla görüşerek çıkartmasına da sağlayabilirsiniz. Bu nedenle oldukça yaygın bir şekilde tercih edilir.

Kateter iğnesinin Herhangi Bir Riski Var Mı?

Takılma işlemi yapılırken en önemli risk damarın ucunun akciğere zarar vermemesidir çünkü bu durum akciğerde sönme yapabilir. Sönme işlemi olduğu zaman birkaç gün içersinde vakum sistemi ile tedavi edilebilir. Ancak Port kateter takıldığı zaman genellikle herhangi bir risk oluşmaz. Bu nedenle enfeksiyon oluşmaması için de bu konuda gerekli bakımının yapılmasında fayda var. Port takıldığı zaman eğer herhangi bir sorun oluşmazsa uzun yıllar kalabilir. Evde port katater iğnesi değişimi ve bakımı da oldukça sık uygulanır. Ancak ciddi anlamda bir sağlık sorununuz yoksa eğer değiştirmeye gerek kalmadan yıllar boyunca da kalabilir. Bu duruma doktorunuz karar verecektir. Bu nedenle Port takıldığı zaman doktora bir çok konuda soru sorma fayda var.